Kalendář

duben
2025
< >
po út st čt so ne
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
       

Koncept vzdělávání

  • Učíme se prožitkem - prožitkové formy vzdělávání, které umožňují dětem projevit svoji individualitu a zároveň je učí spolupráci – ve všech třídách je realizována arteterapie a muzikoterapie

  • Příroda je naše učebna – zprostředkováváme dětem kontakt s přírodou a tím prohlubujeme jejich vnímání přirozených změn a cykličnosti, která nás provází. Velká část vzdělávacích aktivit je realizována venku a využíváme tak zcela přirozené prostředí a také prostředky k tomu, abychom podpořili zájem dětí o další poznávání. EVVO a badatelství tvoří základ ŠVP a to i v přípravě dětí na školu. V tomto směru jsou připravování i pedagogové.

  • O školku pečujeme společně – součástí vzdělávací nabídky je také péče o prostředí kolem nás, do které se zapojujeme všichni. Třídy, jídelna i zahrada je přizpůsobena tak, aby děti samy zvládaly o ně pečovat a zvelebovat (úklid třídy, drobné opravy a zvelebování, péče o pokojové květiny, výzdobu, nádobí, péče o záhony a další části zahrady, sebeobsluha a hygiena)

  • Zdraví těla i mysli – abychom mohli snít, být kreativní a tvořivý naše tělo i mysl se musí umět zastavit. Zároveň je zdravé fyzické tělo pevný základ pro realizaci našich snů. Součástí každodenního programu je tedy aktivní pohyb dětí tedy aktivity, které rozvíjí hrubou motoriku. Dbáme na to, aby forma pohybových aktivit a sportu byla pro děti bezpečná a přirozená, vedená především hrou nikoliv soupeřením a poměřováním výkonu. Zároveň pracujeme s technikami, které děti vedou k prožitku tady a teď tedy mindfullness, zklidnění a relaxaci. K tomu využíváme dětskou jógu, dechová cvičení, prvky meditace a imaginace.  Děti také navštěvují sportovní kurzy s trenéry - plavání a bruslení na ledě. 

  • Moderní didaktika – pracujeme s didaktickými přístupy, které vedou děti především k pokládání otázek a hledání odpovědí, schopnosti nalézt vlastní řešení. Pro návaznost na vzdělávací koncepci ZŠ Petrklíč pracujeme například s metodikou prof. Hejného pro předškolní vzdělávání, metodikou Čtení s nečtenáři, která děti učí kriticky myslet. 

  • Kniha jako brána do fantazie – velkou pozornost věnujeme rozvoji čtenářství. V každé třídě je pro děti dostupný čtenářský koutek, kde je aktivně pracováno s nabídkou knih tak, aby byla pro děti podnětná a zajímavá a tematicky doplňovala aktuální období. Kniha je jedna ze základních didaktických pomůcek. 

  • Výlety za poznáním - součástí programu tříd jsou výlety za poznáním. Díky skvělé lokalitě se vlakem dostaneme bezpečně a rychle do centra Prahy, která nabízí nespočet zajímavých míst - galerie, muzea, výukové programy. Lesy a příroda údolí Berounky jsou pak zase nádherným prostředím pro badatelské výpravy. 

  • Komunita Petrklíč - rodiče jsou součástí vzdělávání a podpory dětí. Pravidelně jsou zváni i do role průvodců, jsou součástí plánování a organizace komunitních akcí, podílí se na zvelebování prostoru pro děti. 

  • Každý má své místo - jsem inkluzivní školkou, kde se snažíme podpořit ve vzdělání každé dítě podle jeho individuálních potřeb. S dětmi se aktivně věnujeme rozvoji sociálního cítění a empatie tak, aby vnímali, že má každý své místo ve společnosti.

  • Otevřeni světu - součástí týmu je rodilý mluvčí anglického jazyka. Děti se tak setkávají s cizím jazykem od raného věku. Děti velice rychle ztrácí ostych při setkání s cizinci a učí se angličtinu přirozenou cestou v běžné komunikaci a při hře.