V naší škole využíváme metody alternativní pedagogiky. Vyučování má pravidelný a pro žáky přehledný rytmus a řád. Každý den začíná ranním kruhem, následuje blok (vždy inspirovaný nějakým dlouhodobějším tématem), kdy se všichni žáci učí číst, psát, počítat... při čemž zároveň pracují v centrech aktivit (čtení, psaní, objevů, výtvarný či hudební ateliér). Práce v centrech aktivit by měla být maximálně samostatná, pedagog zde působí jako pomocník, vyučování ukončujeme hodnotícím kruhem.
- Projektové vyučování
- Kooperativní výuka
- Matematika podle prof. Hejného (žáci, kteří se učí touto metodou, jsou schopni dobře matematiku a logické uvažování používat v praxi)
- Podpora čtenářství („čtenářské dílny“ – čtení s porozuměním, ilustrování příběhů, vymýšlení vlastních příběhů apod.)
- Zkoumání světa kolem nás (žáci objevují svět a vnímají ho v souvislostech, co si žáci vyzkouší, na co si samy přijdou je pro ně nejcennější)
- Práce s chybou (udělat chybu není špatné, důležité je se díky ní něco nového naučit)
- Prožitkové učení (pokud si dítě něco prožije, lépe si to zapamatuje, tomu napomáhají např. výjezdy do divadel, na výstavy, do muzeí, do přírody)
- Činnostní učení (využití hry, jako přirozené formy učení)
- Vrstevnické učení (práce ve dvojicích, ve skupinkách, žáci se učí od sebe navzájem a v učení se podporují, obohacují)
- Respektování individuálních vzdělávacích potřeb
- Inspirace alternativními pedagogickými směry (využívání názorných pomůcek z pedagogiky montessori)
- Radost z učení (jako jeden z předpokladů efektivního učení, společné hledání způsobů výuky, které žákům vyhovují, jsou pro ně přirozené, motivující, inspirující)
- Domácí úkoly (slouží pro informaci rodičům a jako forma zodpovědnosti žáka, úkoly žáci odstávají jen některé dny v týdnu)
- Hodnocení své vlastní práce (žáci si sami uvědomují, co už umí a co je ještě třeba zlepšit)